Jakie korzyści i ryzyka wynikają z mechanizmu safe harbour
Po spełnieniu warunków wymaganych przez przepisy organ odstępuje od kwestionowania wynagrodzenia w dwóch kategoriach transakcji kontrolowanych: pożyczek, kredytów i emisji obligacji oraz usług o niskiej wartości dodanej.
Safe harbour, czyli tzw. bezpieczna przystań, to mechanizm wprowadzony przez ustawodawcę na grunt cen transferowych. Jego zastosowanie niesie za sobą istotne korzyści dla podatników. Szczególnie zachęcające może okazać się wprowadzone od 2022 roku zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z safe harbour, trzeba spełnić wiele ustawowych warunków. Warto zatem dokładnie przeanalizować korzyści, obowiązki oraz ewentualne ryzyka związane ze wskazanym uproszczeniem, aby móc zdecydować, czy jego zastosowanie będzie rzeczywiście korzystne.
Główne zalety
Regulacje dotyczące mechanizmu safe harbour chronią przede wszystkim przed kwestionowaniem przez organ podatkowy ceny transferowej ustalonej w transakcji. Spełnienie określonych przez ustawodawcę warunków potwierdza bowiem rynkowy charakter realizowanych transakcji kontrolowanych.
Co istotne, transakcje spełniające warunki mechanizmu są zwolnione ze sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dotychczas zwolnienie to ograniczało się jedynie do przeprowadzenia analiz cen transferowych. Wraz z nowelizacją przepisów od 2022 roku zostało ono rozszerzone i obejmuje całą lokalną dokumentację.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku transakcji usług o niskiej wartości dodanej podatnik jest wprawdzie zwolniony z obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta